26 Aralık 2017 Salı

Backlink ve Spam Linkler İçin Google'dan Uyarı


Google ,sıralamalarda yaşanan manipülasyonlardan dolayı Backlinkleri devre dışı bırakmayı ve etkisini daha da azaltmak için daha önce uğraştı fakat başarılı bir sonuç elde edemedi. Backlinkler ne olursa olsun algoritmayı etkiliyor. Ayrıca sıralamalar üzerinde de etkili bir unsur olmaya devam ediyor.

Google yeni yayınlamış olduğu haberle birlikte yapay linklerin ceza alınmasına neden olacağını hatırlatmış oldu. Yapılan açıklamada farklı detaylarda mevcut.

Linklerinizi Takip Edin!

Paylaşılan haberde” linklerini takip et” mesajı paylaşıldı. Bu mesajla içerik reklamcılığının link olmadığına bir kez daha vurgu yapıldı. Farklı sitelerden alınmış olan reklamlar, indirimler, sitenin işleyişini anlatmak için makale içerisinde link alınmaması gerektiğini duyurdu. Bu konuda özellikle ücretli link alarak ağ oluşturan siteler için ceza alabilecekleri konusunda ikinci uyarı yapıldı.

Spam Linkler!

İçeriğin içinden alınmış olan linklerin yanı sıra spam linkler konusunda da bir uyarı yapıldı. Ziyaretçi postu, iş ortağı post, yorum linki olarak algılandıkları için bunlar hakkında bir uyarı yaptı. Siteye anahtar kelime olarak zengin bağlantılar vermek yani makaleden çoklu link almak ve tam anahtar kelime olan linkler Google tarafından spam olarak algılanmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra aynı makale ve linklerin birden çok sitede yayınlaması ve yanlış bilgilendirme yapan içerikler spam olarak algılanmaktadır. Sitenizde yer alan makaleyi başka bir sitede yayınlarken doğrudan kendi linkinizi vermeniz de spam olarak algılanmaktadır.

Google, yapay bağlantıların sıralamanın kalitesini düşürdüğünden dolayı bunu yapan sitelere ciddi cezalar uygulayacağını haberin devamında paylaşmaktadır. Google bu cezalarla tün bunları engellemek ve önüne geçmek istediği için uygulayacağını bildirdi. Sektörünüzde rekabet ettiğiniz sitelerden bazılarının spam link yaparak sizden daha iyi bir sıralama elde ettiğini düşündüğünüz an Google Search Console üzerinden şikayet etmeniz mümkün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder