8 Aralık 2017 Cuma

SEO Stratejilerinize Arama Sonuçlarını Dahil Edin


Arama sonuç sayfaları, sizin de fark ettiğiniz gibi yıllar içerisinde, oldukça dinamik bir biçimde, farklı farklı değişimlere uğradı. Kişiselleştirme arttı. Durum böyle olunca hem SEO uzmanları hem de içerik pazarlamacıları için çok daha rekabetçi şartlar doğdu. Ancak tüm bu zorlukları birer avantaja dönüştürmek mümkün. Nasıl mı? Tüm cevaplar bu yazımızda!
Tabii bu arada arama yapan kullanıcıların alışkanlıklarında da değişimler yaşandığını belirtmek gerekiyor. Yakın bir zamanda BrightEdge tarafından yapılan bir araştırma, aramaların %57’sinin mobil cihazlar üzerinden yapıldığını işaret ediyor. Diğer yandan, Google da geçtiğimiz yıl Google’da yapılan tüm mobil aramaların %20’sini sesli aramaların oluşturduğunu duyurmuştu.
Yine değinmemiz gereken diğer önemli bir nokta da Google geliştirmeleri. Google da daima kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatmak için her gün güncellemeler yapıyor. Tüketiciler, kullanıcılar, bugünün dünyasında herhangi bir arama motorunda bir şeyi aradıklarında, zengin içeriklerle karşılaşmak istiyorlar. Sadece tekst içerik değil, buna ek olarak; video, görsel, yerel harita sonuçları, öne çıkan bilgilendirme kutucukları gibi ek içerikler de görmek istiyorlar.

Bu Değişimler SEO’yu Nasıl Etkiledi?

Aramalarla ilgili eski zamanlar konuşulduğunda hep o eski “10 mavi link” terimi ifade edilir. Gerçekten de o zamandan bugüne çok şey değişti! Bugünün arama sonuçları çok daha dinamik. Bu yüzden SEO ile ilişkisi de çok daha detaylı. Eskiden, aramalarda daha görünür olmak adına, anahtar kelimeleri de içeren makaleler, yazılar tercih ediliyordu. Bugün de tercih ediliyor; ama bu tür içeriklerin üretiminde; içeriğin görüntüleneceği cihazdan, arama sonuçlarının hangi kısmında, nasıl görüneceğine kadar çok daha detaylı bir çalışma yapılması gerekiyor.
Bugünün arama sonuç sayfalarını düşündüğümüzde; görsel aramalarda yer bulabilmek için kalitesi yüksek ürün fotoğrafları kullanmanız gerekiyor. Veya, video aramalarında öne çıkmak istiyorsanız, ürününüz ile ilgili bir video yayınlamanız gerekiyor. Yerel aramalarda başarılı sonuçlar elde etmek için ona odaklı bir SEO çalışması yürütmeniz gerekiyor. Ya da, yazılarımızda sık sık bahsettiğimiz gibi “Featured Snippets” alanında yer bulmanız için bile ayrı bir SEO çalışması yapmanız şart. Gördüğünüz gibi, arama sonuç sayfaları çeşitliliğe büründükçe, bu çeşitliliğe cevap verebilmek için uygulamanız gereken SEO kuralları da benzer şekilde çeşitleniyor! 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder