27 Aralık 2017 Çarşamba

WordPress’in Yazı Sürümleri Özelliği Nasıl Kapatılır ?

Eğer ki ara ara yazdığınız içeriklerin sürümlerini temizlemek sizlere zor geliyor ve bir kerede bu sıkıcı işlemden kurtulmak istiyor iseniz  WordPress yazı sürümleri kapatma özelliğini kullanarak bir daha asla ve asla yazı sürümleri ile karşılaşmazsınız. WordPress yazı sürümleri özelliğini kapatma işlemi ise ne yazık ki WordPress’in admin panelinden olacak bir şey değildir.

    define('WP_POST_REVISIONS', false);

Yukarıda vermiş olduğum kodu internet sitenizin bulunmuş olduğu sunucuya bağlanarak ve WordPress dosyalarınız arasından “wp-config.php” dosyanızı bulup dosyanın sonuna bir yerlere eklemeniz gerekmektedir. Bu dosyaya yukarıda ki yer alan kodu ekledikten sonrasında ise artık WordPress yazı sürümlerini kapatma işlevini başarı ile gerçeklenmiş bulundunuz.

WordPress Eski Yazı Sürümleri Nasıl Silinir ?

WordPress eski yazı sürüm özelliğini kapatmak gibi kesin bir sonuca ulaşabilsek dahi eğer WordPress’in geliştirmiş olduğu bu özellik bir nebzede işimize yarıyor ise ara ara yinede bu yazı sürümlerini silmek bizleri bir sürü boş veriden kurtaracaktır. Bunun için ise phpMyAdmin’den bir sorgu çalıştırabileceğimiz gibi birde WordPress’e ekleyebileceğimiz bir eklenti mevcuttur.

    Better Delete Revision

Ekte vermiş olduğum eklentiyi indirme işlemini gerçekleştirdikten sonrasında internet sitenize kurunuz. Eklenti phpMyAdmin’den sorgu çalıştırıp silene kadar bir çok kullanıcıya daha kolay bir yöntemmiş gibi gelecektir. Kurulumunu başarı ile tamamladıktan sonrasında ise WordPress admin panelimizde Ayarlar başlığı altında ki yerini alacaktır.

Ayarlar başlığı altından “Better Delete Revision” ‘u seçtikten sonrasında ise bizleri karşılayacak olan panelde WordPress Eski yazı sürümlerini silebilir ve veritabanımızı optimize işlemini gerçekleştirebiliriz.

İçerik girildikçe ve kaydedilen yazı sürümleri arttıkça yukarıda da bahsi geçtiği gibi veritabanını optimize etmek, yazı sürümlerini de temizlemek bir sürü gereksiz veriden kurtulmanız anlamına gelecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder