7 Aralık 2017 Perşembe

YouTube Kanalı Optimizasyonu

YouTube’un dünya genelinde Google’dan sonra en çok ziyaret edilen sayfa olduğunu biliyor muydunuz? Hatta Google tarafından yapılan araştırmalara göre gün geçtikçe YouTube’un arama motoru olarak kullanımı artmaktadır. Google’ın video araması ile sayfa daha da popüler hale gelmiştir.
Google, yaptığı bir yenilikle Google Trends’e YouTube arama sonuçlarını da koymaya başladı. Bu da demek oluyor ki Google da YouTube’un arama motoru olarak kullanımının yaygınlığını kabullenmiş ve kendi lehine kullanarak sayfa ile işbirliği içine girmiştir.

Pazarlama stratejinizi genişletmek, daha geniş bir kitleye ulaşmak ve web sitenize trafik aktarmak istiyorsanız kesinlikle YouTube’ta yerinizi almalısınız.

YouTube’un arama sonucu sayfası Google’ınkine çok benzemektedir. Burada da en üste paralı reklamları daha sonra da organik sonuçları görürsünüz.

YouTube’ta Kanalınızın Tanınırlığını Arttırmak

YouTube videosu ya da kanalı oluşturmadan önce bir stratejiniz olmalı. Bu strateji şirket amacına göre hazırlanmış videoların düzenlendiği bir içerik takvimine dayanır. Stratejinizi kurduktan sonra yeni bir YouTube kanalı oluşturabilir ya da var olan kanalınızı optimize edebilirsiniz. YouTube kanalınızı optimize ederken şu adımları izlemelisiniz.

    Kanal Adı, Marka, İsme Özel URL

Kanalınızın adı, ikonu, bannerı ve isme özel URL’iniz markanızı yansıtmalıdır. İkon ve bannerda kullanacağınız görseller yüksek kalitede olmalıdır.

İsme özel URL örneği:https://www.youtube.com/user/sorularlaseo

İsme özel URL almak kanalınızın akılda kalıcı olabilmesi için önemlidir. Optimize edilmemiş bir URL yerine, isme özel URL alabilmeniz için aşağıdaki kriterleri sağlıyor olmanız gerekmektedir.

    100 veya daha fazla abonesi olmalıdır
    En az 30 günlük olmalıdır
    Kanal simgesi olarak bir fotoğraf yüklenmiş olmalıdır
    Bir kanal resmi yüklenmiş olmalıdır

    Anahtar Kelimeler & Hedef Ülke

Kanalınız için doğru anahtar kelimeler belirlemek YouTube sıralamalarında yükselmenizi sağlar. Arama hacminin geniş olduğu ve markanızla alakalı anahtar kelimeler seçmeye özen gösterin. Ayrıca sıralamalarında yükselmek istediğiniz ülkeyi belirleyerek hedef kitlenizi seçebilirsiniz.

    Bağlantılı Web Site

Kanal ayarlarınıza gidip hesap bilgilerinizde YouTube kanalınızı, ilişkilendirilmiş web sitenize bağlayın. Bu sayede YouTube sıralamalarında marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

    ‘Hakkında’ Kısmı & Linkler

Kanalınızın sıralamasını yüksek tutmak için ‘hakkında’ kısmına anahtar kelimeleri içeren bir içerik yazmalısınız. Diğer önemli nokta ise web sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza link vermektir. Böylelikle kullanıcılar her bağlamda markanıza ulaşabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder